Nacionalni laboratorij za vrijeme i frekvenciju
Hrvatska trenutno ima službeno vrijeme definirano zakonodavstvom, ali nema NMI (nacionalni institut za mjeriteljstvo) ili DI odgovoran za zakonsko čuvanje i širenje vremena.
Uspostava Nacionalnog laboratorija za vrijeme i frekvenciju unutar projekta CALT koordinira i podržava Hrvatski zavod za mjeriteljstvo s misijom da osigura službeno hrvatsko vrijeme te srodne veličine, kako bi podržao široku primjenu u industriji, nacionalnoj infrastrukturi, istraživanju i javnosti.
Mjerenje vremena jednako je dio našeg svakodnevnog života kao i dio mnogih područja znanosti i tehnologije. Taj se pojam koristi za mjerenje duljine vremenskih intervala, za snimanje učestalosti događaja tijekom određenog vremenskog intervala te za datiranje događaja u vremenskoj skali. Datiranje događaja i koordinacija različitih aktivnosti u suvremenom društvu priznaju se toliko važnim da je u mnogim zemljama regulirano zakonodavstvom kako treba navesti zakonsko vrijeme. Prekogranični promet i komunikacija zahtijevaju da se tako određena doba dana usklade između zemalja.
Međunarodno dogovoreno mjerilo vremena definirano kroz sekundu, jednu od sedam osnovnih jedinica Međunarodnog sustava jedinica (SI), bit će realizirano u Nacionalnom laboratoriju za vrijeme i frekvenciju. Trenutačna SI definicija sekunde je “trajanje 9 192 631 770 razdoblja radijacije koja odgovara prijelazu između dvije hiperfine razine osnovnog stanja atoma cezijeva 133”.
Uspostava Nacionalnog laboratorija za vrijeme i frekvenciju u CALT-u je razumljiva opcija jer će se u CALT-u razviti tzv. kvantni ili optički atomski sat, nasljednik RF sata koji je osnovni instrument u svakom nacionalnom laboratoriju za mjerenje vremena.